Loncin LC80ZB3545Q5 3″ Petrol Centrifugal Water Pump
Seen it cheaper elsewhere? Let us know and we’ll try to beat it!
Only 1 left in stock
Fast Free Delivery Friendly Expert Support UK Small Business 100 Day Returns Pay in 3
You may also like…
Secure Payments
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • PayPal
SKU: LC80ZB3545Q5 Category: Brand:
Description
3、The pump body is manufactured with lightweight and solid aluminum alloy.
5、 The mechanical seal with high-quality ceramic is extremely critical for water pump.
7、The maximum lift is up to 35m and the maximum sucking length up to 6m.
                Model                       G200F
                     Displacement
                      196 cc
                     Bore×Stroke                       68mm×54mm
                     Compression ratio                       8.5∶1
                     Net power                       4.1 kW/3600rpm
                     Rated speed                       3600r/min
                     Oil capacity                       0.6 L
                     Fuel tank capcity                       3.6 L
                     Pump type                       Centrifugal,self priming
                     Dia.of discharge port                       80 mm
                     Dia.of suction port                       80 mm